Fulya Mah. Ortaklar Cad. No:47/1 Şişli / İSTANBUL

Halloween – Cadılar Bayramı Nasıl Kutlanır

Takvimler 31 Ekim’i gösterdiğinde, ne zaman ve nasıl çıktığı tam olarak bilinmese de, Hristiyanlığın bir bayramı olan, ancak zaman içerisinde ilginç kostümleri ve çeşitli eğlenceleri ile tüm dünyaya yayılan Cadılar Bayramı yapılıyor.

Hallowen Cadılar Bayramı Nasıl Kutlanır?

Hallowen Cadılar Bayramı nasıl kutlanır sorusunun cevabını vermeden önce Cadılar Bayramı hakkında bilgi vermek daha doğru olacaktır. Her yıl 31 Ekim’de kutlanan Cadılar bayramı bu sene Perşembe gününe denk gelmektedir. Pagan ve Hristiyan kökenli bir gelenek olan Cadılar Bayramı, her yıl farklı kostümlerin giyilmesi ve çeşitli etkinliklerin yapılmasıyla kutlanmaktadır.

Cadılar Bayramı Nasıl Doğdu?

İlk kez İngiltere’de ortaya çıkan bu etkinlik, yüzyıllar önce Keltlerin 1 Kasım tarihini kışın başlangıcı yazın bitimi olarak kabul etmişlerdir. Bunun sebebi ise sürülerin bu tarihte yaylalardan dönmesi idi. Toprak sahipleri ile sözleşmeler yenilenmekte ve yeni sezon başlamaktaydı. Aynı gün ölülerin evleri ziyaret ettiğine inanılmaktaydı. Ölülerin evlerden uzak tutulması için insanlar, dağlarda ateşler yakmakta ve tanınmamak için maskeler takmakta kostümler giymekte idiler. Cadılar Bayramının oluşumu bu şekilde başlamış oldu.

Cadılar Bayramı Ne Zaman Kutlanmaktadır?

Cadılar Bayramı her yıl 31 Ekim’de kutlanmaktadır. Genellikle Batı ülkelerinde kutlanmakta olan bayram, Amerika’da görkemli festival niteliğindedir. Çocukların kostümler giyerek ev ev dolaşıp, şeker, meyve vs. hediyeler topladığı bir gelenektir.

Diğer cadılar bayramı etkinlikleri ise;

  • Maskeli balolar
  • korku film seansları
  • Perili olduğuna inanılan evlere yapılan geziler olarak sıralanmaktadır.

Cadılar Bayramı Kostümleri Nelerdir?

En bilinen sembolü gülen balkabağıdır. Balkabağının içi oyularak dışında gülen bir yüz yapılmakta ve içine mum yakılarak korkunç görünümlü bir surat elde edilmeye çalışılmaktadır. Cadılara Bayramında genellikle elma şekeri tüketimi fazla olmaktadır. Çocuklar korkunç içerikli ögeler bulunduran kostümlerini giyerek kapı kapı dolaşmaktadırlar.

Ev sahibine ”şaka mı, şeker mi” diye sormaktadırlar. Bu soru yanıtlandıktan sonra ev sahibi çocuklara harçlık ya da şekerleme vermektedir. Bu gelenek geçmişte yoksulların ruh keki toplaması geleneğine dayanmaktadır. Çocuklar için yapılan etkinlik olmasına rağmen yetişkinler ise bayramdan önceki ilk hafta sonu cadı, hayalet, korku film karakterlerinin kostümlerini giyerek partiler düzenlemektedirler

Bekarligavedapartisi.com

Profesyonel kadromuz ile hizmet vermekte olan organizasyon firmamız, geniş hizmet seçeneği ve müşteri memnuniyetini ön planda tutmaktadır. Vermiş olduğumuz davet, organizasyon hizmetleri web sitemizden takip edilebilir bizimle iletişime geçebilirsiniz.

DESTEK
dansöz kiralama yat kiralama bodrum lüks yat kiralama bodrum lüks villa kiralama bodrum villa kiralama bodrum satılık villa Bodrum Yacht Charter